Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні

«GEIPP UKRAINE» ПРОВІВ ОНЛАЙН-СЕМІНАР ДЛЯ ІНДУСТРІАЛЬНИХ ПАРКІВ


17 березня 2021 року в рамках діяльності Проєкту «GEIPP Ukraine» пройшов перший із двох запланованих семінарів на тему «Перевтілення в еко-індустріальний парк в Україні». Захід зібрав 69 представників українських індустріальних парків (їх ініціаторів, керуючих компаній та компаній-учасників) з 20 областей України.

В рамках семінару учасники заслухали теми міжнародної рамки еко-індустріальних парків (ЕІП), приклади її втілення, а також можливості розвитку ЕІП в Україні з точки зору міжнародних інвесторів. Зокрема, професор Університету прикладних наук та мистецтва Південно-Західної Швейцарії Крістоф Хюгі розповів слухачам, що в основі еко-індустріального парку стоять принципи сталості та інклюзивності, які досягаються завдяки тісній співпраці між компаніями-учасниками парку та ефективній координації з боку керуючої компанії. Втім, відсутність єдиного підходу до формування еко-індустріального парку та залучення компаній до співпраці заклало передумови для створення міжнародної рамки ЕІП, яка окрім того, що слугуватиме орієнтиром для перевтілення в ЕІП, також забезпечить країни міжнародним стандартом для підвищення сталості та інклюзивності. 

Загалом, існує вісім факторів які впливають на успішність функціонування еко-індустріальних парків. Серед них: нормативна база, фінансові стимули, визначення статусу еко-індустріального парку, різноманіття економічної діяльності в регіоні, географічне розташування та наявність інфраструктури, створення доданої вартості, співпраця з науковими та технологічними організаціями та інституційне середовище. Однак, результати опитування 168 еко-індустріальних парків у світі, проведеного у 2014 році Федеральним офісом з питань довкілля у Берні чітко показали, що серед вищезазначених факторів успішного розвитку ЕІП найлегше вдається втілити співпрацю між компаніями та координацію їхньої роботи. Слідом ідуть – статус ЕІП, додана вартість, а також створення законодавчо-нормативних умов для ЕІП. Пан Хюгі також навів приклад трьох еко-індустріальних парків: Райнфельден (Німеччина), Банволь-Сіхва (Південна Корея) та Ємтландський (Швеція), які врахувавши і втіливши окремі фактори, зуміли зменшити обсяги споживання матеріалів, знизити відходи на виробництві, викиди в атмосферу, побудувати індустріальний симбіоз, в тому числі і з громадою. 

В свою чергу, Флора Конте, співробітник швейцарської компанії «Carbotech AG», яка консультує в сфері сталого розвитку, розповіла учасникам про основні критерії іноземних інвесторів у відборі парків для інвестицій. За її словами, європейські інвестори все більше зосереджені не просто на прибутку, а й на способі його досягнення. Взагалі в Європі вже давно поширена тенденція, коли і виробник, і споживач звертають увагу на екологічну та соціальну складову виробництва. Що стосується України, серед відштовхуючих факторів для інвесторів ключовими є: забруднення повітря та поводження з відходами. З огляду на це, еко-індустріальні парки вважаються привабливішими для залучення іноземних інвестицій. 

Всім учасникам дякуємо за активність та запрошуємо до участі завтра для розгляду теми індустріального симбіозу.

17.03.2021