Попри бойові дії, українські підприємства продовжують працювати та докладають усіх можливих зусиль аби підтримати економіку країни. Багато компаній змушені переїжджати через постійні загрози безпеці їхнього персоналу та виробничих потужностей. З огляду на це, Уряд в березні 2022 року запустив Програму щодо тимчасового переміщення підприємств з постраждалих від війни регіонів (так звана Програма релокації підприємств), яка реалізується Міністерством економіки України. Більшість компаній переміщаються із зон інтенсивних бойових дій у безпечніші західні регіони країни. За даними Мінекономіки, станом на початок червня 2022 року понад 600 підприємств завершили процес переміщення. Загалом на цифровому порталі розміщено понад 1600 заявок.
Куди переїжджати?
За такі короткі терміни і в умовах постійних ризиків безпеці переїжджати дуже складно. Компанії хотіли б мати певну підтримку на місцях. Зважаючи на це, концепція індустріальних парків, яка обговорювалася до конфлікту, як інструмент для економічного зростання, набуває ще більшої актуальності. Відведена земельна ділянка, облаштована інфраструктура та підтримка керуючої компанії будуть вкрай важливими для продовження діяльності на нових місцях. Водночас це полегшить навантаження на регіони, куди переїжджають підприємства, оскільки вони будуть готові приймати великі потужності, що споживають багато електроенергії. В результаті це піде на користь бізнесу, регіональному розвитку та економіці країни загалом.
На запит Міністерства економіки України Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні підтримуватиме державну програму переміщення підприємств, а також надаватиме технічну допомогу та поширюватиме інформацію про концепцію еко-індустріальної моделі серед парків на Заході України.
Розташоване біля кордонів з Румунією та Угорщиною, заховане за Карпатами, Закарпаття є одним із перших регіонів, які почали приймати компанії, що переїжджають. Завдяки зручному географічному положенню, доступним ресурсам та підтримці місцевих спільнот станом на травень 2022 року близько 45% переміщеного бізнесу знайшли свій новий дім у цьому регіоні. 2 компанії, що спеціалізуються на виробництві меблів, планують створити індустріальний парк поблизу міста Тячів на Закарпатті.
«Наразі маємо уже два підприємства із районів інтенсивних бойових дій. У мене цікавились ще декілька знайомих підприємців про можливості переїзду. Є великий інтерес до переїзду саме в індустріальні парки», – розповідає місцевий підприємець, власник підприємства, яке стане основою для майбутнього індустріального парку, пан Йосиф Павлик.
Погляд у майбутнє: підвищення економічної, екологічної та соціальної ефективності бізнесу
Водночас бізнес і громада Закарпаття зробили крок вперед до інновацій та сталого розвитку, спланувавши парк з точки зору моделі еко-індустріальних парків та циркулярної економіки.
«Під час візиту на майданчик майбутнього індустріального парку я мав можливість переконатися, що місцевий та переміщений бізнес, а також місцева влада цілеспрямовано планують майбутній сталий промисловий розвиток. Еко-промислові парки, що повинні базуватись на принципах циркулярної економіки та бути спрямованими на покращення економічної, екологічної та соціальної діяльності бізнесу, можуть запропонувати чимало рішень зараз та у майбутньому. Зокрема, вони можуть покращити регіональний розвиток та благополуччя місцевих громад в Закарпатті, створюючи робочі місця та піклуючись про навколишнє середовище», – сказав пан Антон Клещов, Національний координатор проєкту UNIDO “Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні”.
Таким чином, модель еко-індустріальних парків може допомогти бізнесу подолати низку перешкод, включно з відсутністю якісної інфраструктури, та допоможе враховувати екологічні стандарти не втрачаючи при цьому економічної вигоди.
«Ми не лише приймаємо виробничі потужності, а й персонал підприємств, які переміщуються, разом із сім’ями. Зараз перед нами стоїть виклик забезпечити їх якісним житлом та умовами проживання. Крім того, ми маємо подумати про логістику для них та їхніх сімей між парком і містом. А ще ми думаємо про еко-модель для нашого парку, тому що хочемо підтримувати чистоту та відповідальне видобування ресурсів в Карпатах», – додав Йосиф Павлик.
Окрім заохочення своїх постачальників відповідально добувати деревину, ідеї включають розміщення електростанції, яка з відходів деревини вироблятиме енергію, що, як очікується, значно знизить витрати, та забезпечить певну автономію виробництва.
З огляду на потреби Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні продовжить підтримувати включені у програму індустріальні парки. А також поширюватиме кращі світові практики щодо функціонування еко-індустріальних парків, та сприятиме розробці змін до законодавства, які уможливлять запровадження моделі еко-індустріальних парків в Україні.